Mroczne plemie

Niech ten rozdział służy jako ostrzeżenie przed największym zagrożeniem czyhającym na waszych osadników - potężnym Mrocznym Plemieniem.
Jego przywódcą jest ponury bóg Morbus, wygnany z królestwa bogów za liczne przewiny. Znalazł on nową siedzibę na ziemi, gdzie ze swej niebotycznej Mrocznej Cytabeli snuje plan podbicia całego świata i zamienienia go w królestwo zmarłych. Teraz, dzięki pomocy Szalonego Ogrodnika, morze mu się to wreszcie udać.

Morbus umieścił na ziemi kilka nasion Mrośliny, niepozornego chwast który w swej dojrzałej formie drapieżnie wysysa całą energię życiową z otoczenia. W wyniku tego procesu obumiera też sama Mroślina.

W ten właśnie sposób, z rozkazu Morbusa Szalony Ogrodnik przekształcał kolejne połacie ziemi w pozbawione życia pustkowie. Krążą po nich ponurzy wyznawcy strąconego boga, ludzie-cienie, zwani często mrocznym plemieniem. Na ich ziemiach nie powstają żadne budynki. Jedynym celem Morbusa jest dalsza ekspansja i wchłonięcie wszystkiego, co na Ziemi dobre i piękne.